Jei investavimo į žaliavas tikėtina grąža yra mažesnė nei tarkime investuojant į akcijas, tačiau rizika yra panaši, ar yra tikslas dalį investicijų portfelio paskirti būtent šiai turto klasei? Šiuo atveju į pateiktą klausimą atsakyti galima labai konkrečiai – taip, na o siekiant pagrįsti tokį atsakymą galima būtų pateikti bent dvi esmines priežastis. (Plačiau apie tai: Diversifikacija)
Visų pirma žaliavos yra ypač gera investicijų portfelio diversifikavimo priemonė. Dauguma investicijų valdytojų portfelį rekomenduoja paskirstyti tarp akcijų ir obligacijų, tačiau reikėtų nepamiršti, kad akcijoms geriausiai sekasi, kai ekonomika yra atsigavimo ar plėtros stadijoje, tuo tarpu obligacijoms geriausiai sekasi kai ekonomika yra lėtėjimo ar nuosmukio stadijoje, t.y. akcijų ir obligacijų portfelis yra labai geras pasirinkimas, kai ekonomika pergyvena normalius laikus.
Tačiau jei yra patiriama didelė infliacija, pinigų nuvertėjimas, geopolitiniai neramumai ir pan., tokiais atvejais dažniausiai nei viena iš paminėtų turto klasių teigiamų pokyčių nesugeneruos. Tuo tarpu dalį investicijų portfelio paskyrus žaliavoms bei susiklosčius nestandartinėms ekonominėms situacijoms galima tikėtis, kad žaliavų dalis sugeneruos teigiamus kainų pokyčius bei taip padės sumažinti neigiamus kainų svyravimus. (Plačiau apie tai: Į ką geriausia investuoti?)
Žaliavų neigiama koreliacija
Norint įsitikinti, ar žaliavos iš tiesų yra tokia gera investicijų portfelio diversifikavimo priemonė, reikėtų paskaičiuoti jų koreliaciją su kitomis turto klasėmis. Žemiau esančioje lentelėje kaip tik pateikiame skirtingų laikotarpių žaliavų koreliacijos su akcijomis, obligacijomis ir netgi infliacija rodiklius.
Kaip galite pastebėti iš lentelėje pateiktų duomenų, analizuojant ilgesnį laikotarpį, žaliavos su abiem turto klasėm koreliuoja neigiamai, na o kaip tik neigiama koreliacija ir patvirtina tą faktą, kad žaliavos yra gera rizikos išskaidymo bei sumažinimo priemonė, nes tarkime akcijų ar obligacijų kainoms judant žemyn iš dalies galima tikėtis teigiamo žaliavų kainų pokyčio ir atvirkščiai.
Analizuojant aukščiau pateiktą koreliacijos lentelę galima pastebėti ir kitą žaliavų privalumą – jos veikia kaip geriausia apsauga nuo infliacijos, o ypač nuo staigios ir ypač didelės infliacijos (prisiminkime, infliacija – tai kainų lygio didėjimas). Taigi, nors didelė infliacija ir nėra ypač dažnas bei ilgai trunkantis reiškinys, tačiau jei netolimoje ateityje yra tikimasi sulaukti staigaus kainų šuolio, jokia kita turto klasė taip gerai neapsaugos investicijų portfelio nuo galimų trumpalaikių nuostolių, kaip žaliavos.